• facebook
 • google
 • linkedin
 • skype
 • twitter
 • rss
 • mail

+11 Alternatyw dla Google Analytics – czym mierzyć ruch?

Co wybrać zamiast Google Analytics? (prawie) kompletny zestaw narzędzi do śledzenia ruchu w internecie.

PO CO NAM ALTERNATYWY?

No właśnie – po co? Zależy to od wielkości serwisu. W przypadku małych serwisów nasze potrzeby mogą być ograniczone tylko do kilku elementów (takich jak wizyty, unikalni użytkownicy, współczynnik odrzuceń) i nie potrzebujemy do śledzenia zaawansowanego i mało intuicyjnego dla początkującego użytkownika stron Google Analytics. Powodem może być też chęć ukrycia naszych statystyk przed firmą Google, np. dla stron zapleczowych. Natomiast w przypadku dużych stron nie ma co ukrywać – Google Analytics nie jest najlepszym rozwiązaniem. Próbkowanie danych i przedstawianie ich z opóźnieniem + nieścisłości w rezultatach wpływają na to, że ciężko traktować gA jako ostateczne źródło danych.

Na dzień 27.08.2013 Google Analytics używa równo 50% stron w internecie.

rynek-narzedzi-analitycznych

DARMOWE NARZĘDZIA

Piwik Analytics

piwikPorządny system pozwalający nam mierzyć strategiczne elementy ruchu, takie jak UU, Wizyty, Odsłony, Cele. Do dyspozycji również real-time analytics, lokalizacja użytkowników i inne dane. Piwik instalowany jest na naszym serwisie, nie udostępniamy więc nikomu swoich danych. Minusem i zagrożeniem może być potencjalne zabezpieczenie naszego serwera – dane mogą wtedy zostać przechwycone. Z pozostałych „ale” warto wymienić: szybki przyrost bazy danych przy większym ruchu oraz (jeżeli nie zabezpieczymy) widoczność domeny na której skrypt zainstalowaliśmy (zwiększa ryzyko namierzenia zaplecza). Mimo to bardzo porządny system, i co ważne dalej rozwijany przez społeczność.

Link: http://pl.piwik.org/

Open Web Analytics

open-web-analyticsGooglopodobny skrypt instalowany na swoim serwerze pozwalający na mierzenie zarówno podstawowych jak i zaawansowanych danych. Szybszy interfejs niż Google Analytics oraz możliwość śledzenia e-commerce czyni go narzędziem wartym wypróbowania. Posiada moduły wordpress i media wiki, dzięki czemu łatwo zainstalować go na tego typu skryptach. Podobnie jak Piwik dane przetrzymywane są w MySQL, co jest zarazem plusem i minusem.

Link: http://www.openwebanalytics.com/

Yandex Metrica

yandex metricaYandex Metrica to narzędzie online podzielone na następujące elementy: Ruch, Źrodła, Użytkownicy, Treść, Zachowanie, Technologia, Kreator Raportów i Monitoring. Każda z tych sekcji zawiera wiele informacji, które 95% użytkowników internetu w zupełności wystarczą. Wygląd Interfejsu jest dosyć egzotyczny, natomiast moim zdaniem nie powinno to odstraszać ;). Warta polecenia alternatywa gA.

Link: http://metrica.yandex.com/

AwStats

awstatsProste i minimalistyczne narzędzie analizujące logi serwera i sumujące to w miłe dla oka (ze względu na przejrzystość dane). Jeżeli chcemy jedynie „mieć kontrolę” nad niektórymi stronami zdecydowanie warto zdecydować się na to narzędzie do statystyk.

Link: http://awstats.org/

 

BIG DATA – PŁATNE SYSTEMY ANALITYKI

Narzędzia Gemius

Cena: ok. 5000 zł / miesiąc

Płatne (i to niemało) narzędzie wiodące prym wśród największych serwisów w Polsce. Główną zaletą tego systemu jest metodyka badania MegaPanel, przez co unikamy różnicy w danych gA i Mega Panel. Ponadto o wiele, wiele lepszy od analyticsa w przypadku dużej ilości danych, przesyłane w czasie rzeczywistym i konfigurowalne za pomocą drzewa serwisu. Obecnie jednak system nie jest rozwijany, a jego miejsce zajmuje GemiusPrism, zawierający zaawansowane możliwości analizy ruchu. Również nie jest to jednak rozwiązanie dla małych serwisów.

Link: http://www.gemius.pl/pl/badania_traffic_informacje

Adobe Marketing Cloud

Cena: ok. 5000$ / miesiąc

Kompletne narzędzie dla marketingu internetowego od Adobe. W skład wchodzą: Adobe Analytics, Adobe: Social, Experience Manager, Media Optimizer i Target.

Link: http://www.adobe.com/solutions/digital-marketing.html

Web Trends

Cena: Niestandardowe

Web Trends to kolejna alternatywa dla e-marketerów, podobnie jak Omniture nie należy do tanich i zawiera wszelkie możliwe opcje. Łatwiejszy w implementacji, natomiast przegrywa z Omniturem chociażby pod kątem Interfejsu.

Link: http://webtrends.com/solutions/digital-measurement/multichannel-measurement

 

IBM Analytics, Coremetrics

Cena: Zależna od domen / ruchu (b. wysoka)

Coremetrics (kupiony przez IBM) od lat utrzymuje się w top3 najlepszych systemów analitycznych na świecie (pozostałe to Google i Omniture). Narzędzie kompletne, które zawiera wszystkie funkcje jak przystało na topowe systemy analityki webowej.

Link: http://www-01.ibm.com/software/marketing-solutions/coremetrics/

coremetrics

KISSmetrics

Cena: <500 $ / miesiąc

Trochę lżejsza finansowo wersja narzędzia o wysokim standardzie zbierania danych. W chwili obecnej jej udziały w rynku narzędzi analitycznych to zaledwie ok. 0.16%, natomiast mimo tego narzędzie to ma racjonalną cenę w porównaniu do jakości.

Link: https://www.kissmetrics.com/

Twój własny!

Jeżeli już myślisz nad wydawaniem tysięcy złotych miesięcznie, rozważ tą opcję. Naprawdę jest to osiągalne i opłacalne rozwiązanie, a narzędzie które stworzysz będzie uszyte na miarę.

 

 

Każda strona ma inne zapotrzebowania i może skorzystać z innego systemu. Jedno wiem – Google Analytics w przypadku dużych serwisów nie daje rady. Dlatego jeżeli masz dużą firmę, ogromny ruch, i wystarczająco pieniędzy na porządny system web analytics – być może znalazłeś rozwiązanie.

 

I JESZCZE… ALL THAT CRAP, CZYLI POZOSTAŁE

 • iPerceptions
 • Mint
 • Reinvigorate
 • MixPanel
 • Clicky
 • FoxMetrics
 • Site Spect
 • Woopra
 • Autonomy
 • AT Internet
 • comScore Digital Business Analytics
 • GoingUp
 • Stat Counter
 • Site Meter
 • GoSquared
 • Chartbeat
 • LiveInternet

 

Zainteresowanych odsyłam do tworu pewnego Polaka: http://www.aboutanalytics.com/ cholernie przydatne i praktyczne kompedium wiedzy o narzędziach analitycznych (używa Gemiusa 😉

 

Jakie macie opinie na temat systemów analityki, i które warto byłoby dodać / rozwinąć w powyższym artykule?

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someone

Wojciech Skąpski

Wojciech Skąpski - specjalista SEO w Money.pl. Właściciel serwisów internetowych oraz entuzjasta marketingu internetowego, w szczególności Inbound Marketing. Zwolennik metod SEO powiązanych z content marketingiem. Prywatnie, pasjonat pokera, podróży oraz sportu.

12 Komentarzy

 1. Wilk · Sierpień 31, 2013 Reply

  Ech, jest tyle doskonałych analizatorów logów (również offlineowych), a wspomniałeś tlyko o onlinowym Awstacie :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Wojciech Skąpski · Sierpień 31, 2013 Reply

   Ciężko mówić o analizatorach logów jako o alternatywie dla Google Analytics ;). Jeden wystarczy moim zdaniem.

   A jakie polecasz? Mogę listę rozszerzyć.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)
   • Wilk · Wrzesień 2, 2013 Reply

    Choćby Alterwynd i Weblog Analyzer. Jeśli Awstata uważasz za alteranatywę, to te dwa tymbardziej w to się zmieszczą.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Cezar · Wrzesień 1, 2013 Reply

  świetny jest yandex metrica :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Kamil · Wrzesień 2, 2013 Reply

  Każdy kto dłużej popracuje z Analytics z czasem zaczyna szukać alternatywy i niestety… z darmowych narzędzi nie do końca można znaleźć zamiennik, który byłby lepszy. Z płatnych już można przebierać ale kogo stać na płacenie, na pewno nie właściciela małej stronki.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Wojtek · Wrzesień 20, 2013 Reply

  Google Analytics jest narzędziem, z którego korzystam i – chyba tak jak każdy – szukałem czegoś lepszego. Dla moich potrzeb nie znalazłem. Oczywiście chodzi o darmowe rzeczy – jak to napisał Kamil – dla właściciela (paru) stronek zakup kombajnów się nie opłaca.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Grzegorz · Wrzesień 30, 2013 Reply

  Dużo CMSów ma wbudowane statystyki, korzystam z Freecart.pl (sklep internetowy) i tam mam praktycznie wszystko co potrzeba i co jest w dodatku e-commerce od Google, czyli mierzenie konwersji i zysków dla poszczególnych słów kluczowych/stron/reklam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Piotrek · Październik 3, 2013 Reply

  Oprogramowanie od Adobe nigdy nie należało do tanich, choć stoi na najwyższym poziomie. Dla mniejszych portali ceniących oszczędność polecane są programy darmowe.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Adam · Listopad 15, 2013 Reply

  Ja się przestawiłem na Piwika.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Piotr · Marzec 12, 2014 Reply

  Używałem swego czasu z Piwika, ale poważnie wykorzystywał zasoby serwerowe. Finalnie zrezygnowałem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Mariusz · Czerwiec 23, 2015 Reply

   Piwik jest świetną alternatywą jeśli ktoś nie chce żeby usunięto mu konto w GA za informacje identyfikujące osobę, wtedy jest wart zasobów bo tylko my mamy nad nim kontrolę.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Michał · Czerwiec 28, 2015 Reply

  Zapomnieliście jeszcze o kultowym narzędziu jakim jest Stat4u. 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj swoją opinię