• facebook
 • google
 • linkedin
 • skype
 • twitter
 • rss
 • mail

Gięcie Blach Wrocław? Nie, dziękuję

O przyszłości SEO w nieco inny sposób. Dlaczego powinniśmy odrzucać niektórych klientów?

Rynek reklamy internetowej, jak każdy inny pozwala na świetną promocję firmy oraz budowanie wizerunku w internecie. Jednak w obliczu zmian w SEO zmienić się powinien przede wszystkim model doboru klientów przez firmy i freelancerów. Obecnie SEO pozwala w łatwy sposób wypromować zarówno strony rozbudowane, jak i te z 10 podstronami. Jednak wraz z kolejnymi wdrożeniami algoytmów i stopnia skomplikowania SEO powinniśmy odejść od promowania i pozycjonowania firm, które nie zakładają w swoich planach rozwojowych rozbudowy i angażowania się w internecie.

Firmy, o których mowa często charakteryzują:

 • Małe domeny z 5-10 podstronami (niska jakość i brak contentu).
 • Nastawione tylko i wyłącznie na pozycjonowanie (brak wsparcia i naturalności: social media, inne).
 • Nie wyróżniające się niczym na rynku (brak kontaktów, wartości dodanej).
 • Nie planujące rozwoju serwisu (brak aktualnych treści, aktualizacji i rozwoju).
 • Małe, niszowe strony zamawiające pozycjonowanie na 3 frazy (niska różnorodność anchorów).
 • Budżet poniżej 500 zł (ograniczone możliwości działania i zaangażowanie w projekt).

Przede wszystkim, firma która chce zaistnieć w internecie, wyszukiwarkach powinna działać w szerszym zakresie i być aktywna pod kątem działalności w internecie. Mam wrażenie, że „pozycjonowanie” stało się synonimem dla wielu firm sukcesu w internecie i jak będzie 1-wsza na frazę Gięcie Blach Wrocław, to już sukces za sukcesem będzie święcić. To tak jakby firma robiła reklamę do telewizji kamerą internetową.

Obecnie bez wsparcia social media, czy też bloga eksperckiego, prowadzonych przez firmę nie pod kątem pozycjonowania ale również wzmacniania pozycji marki w internecie, SEO traci na skuteczności. Zmiana podejścia może przyczyni się do zmniejszenia liczby klientów, natomiast wprowadzi więcej profesjonalizmu i współpracy na linii klient – agencja SEO, której w tej chwili brakuje.

Dlatego zachęcam, abyśmy naciskali naszych obecnych klientów na zwiększanie nakładu inwestycji online, które przełożą się zarówno na lepsze efekty jak i zaangażowanie firmy w kwestie SEM. Myślę, że takie podejście przyniesie pozytywne skutki zarówno teraz, jak i w przyszłości, gdyż w niej firm które nie podchodzą poważnie do tematu nie widzę.

 

SEO dla rozbudowanej strony…

…jest bezpieczniejsze

Przy kolejnych wdrożeniach algorytmów Panda i Pingwin tracą strony linkowane nierównomiernie oraz te z niskiej jakości treścią. Zaletą rozbudowanych serwisów jest duża ilość stron możliwych do pozycjonowania, przez co rozkład linków zyskuje na naturalności, dodatkowo serwisy te mają większą szansę utrzymać się przy aktualizacjach Panda.

Zarówno firmy SEO jak i klienci pozycjonowania wyjdą na tym inplus. Ci pierwsi unikną tłumaczeń i wahań, a drudzy stabilność w wynikach wyszukiwania.

…jest skuteczniejsze

Strony przystosowane merytorycznie (zawierające bazy wiedzy, blogi eksperckie itp.) są w stanie zachęcić do konwersji na swojej stronie nie tylko ofertą, ale też zaufaniem i podejściem specjalisty w branży.

…jest prostsze

Przy rozbudowanych stronach ilość linków potrzebnych do wypozycjonowania jest mniejsza, co za tym idzie proces SEO może trwać krócej i przynieść lepsze rezultaty.

 

I właśnie dlatego, gdy słyszę Gięcie Blach Wrocław, mówię „Nie, dziękuję”. To tyle w tym temacie z mojej strony. Jestem ciekaw – jak wygląda selekcja klientów u Was? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (9 votes cast)
Gięcie Blach Wrocław? Nie, dziękuję, 4.7 out of 5 based on 9 ratings
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someone

Wojciech Skąpski

Wojciech Skąpski - specjalista SEO w Money.pl. Właściciel serwisów internetowych oraz entuzjasta marketingu internetowego, w szczególności Inbound Marketing. Zwolennik metod SEO powiązanych z content marketingiem. Prywatnie, pasjonat pokera, podróży oraz sportu.

21 Komentarzy

 1. Piotr · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Cool story bro. Płacą – pozycjonujemy. End of story 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Marek Płatek · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Polałeś miód na moje serce. Takie podejście wyszłoby wszystkim na dobre –
  nam, bo mielibyśmy ciekawszą pracę i mniej kombinowania,
  internautom, bo dostaliby przyzwoity kontent,
  wyszukiwarce, bo byłoby mniej syfu,
  klientom, bo konwersja na porządnym serwisie jest wyższa od konwersji na przedmilenijnej stronce, o której nawet nie wiadomo czy nie jest dawno opuszczona,
  branży, bo może w końcu zacznie być traktowana bardziej serio.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Zgred · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Super art… Mnie korciło ale troszkę się bałem napisać ale pewnie napisze coś podobnego. Mam taki właśnie problem niestety z małymi stronkami i chyba wypowiem wszystkim umowy… Aczkolwiek wyzwaniem jest je wypozycjonować.

  Ale na dużych też można się poślizgnąć 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Wojciech Skąpski · Czerwiec 29, 2013 Reply

   Tak, duze tez nie sa takie utopijne, chociazby ze wzgledu na wspomniana sciezke decyzyjna.

   To czekam na temat ujety wg Twojej wizji 😉

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Piotr · Czerwiec 28, 2013 Reply

  jeśli ktoś sobie może pozwolić na selekcję, to ją robi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 5. Łukasz · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Zawsze się znajdą Ci szukający takiego pozycjonowania i Ci którzy takie pozycjonowanie zapewnią. I przy okazji zrobią to za złotówkę 😉

  Jeśli masz świadomych klientów (albo dających się uświadomić) to fajnie, jeżeli nie – kijem Wisły nie zawrócisz, takie jest moje zdanie. Zobaczcie na rynek tabletek na odchudzanie, niby wszyscy wiedzą, że to pic na wodę, ale w aptece czy sklepie zielarskim każda kobitka z wypiekami na twarzy pyta: „A czy od tych na pewno schudnę?”

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Filip · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Klientom się nie chce. Problemem jest stworzenie strony a co dopiero tworzenie kolejnych podstron.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 7. tomatis · Czerwiec 28, 2013 Reply

  można powalczyć zarówno na małych jak i na dużych stronach, wszystko jest kwestia odpowiedniego wyboru, dopasowania i oczywiście kasy – jeżeli pojawi się klient z wizytówką i zaproponuje 1k za pozycjonowanie miesięcznie to któż z nas odrzuci takie wyzwanie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • Wojciech Skąpski · Czerwiec 29, 2013 Reply

   Tu sie zgodze, natomiast rzadko ktos daje tysiaka miesiecznie za seo a za strone 300 zl. Ale z takimi juz mozna powalczyc cokolwiek.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Daniel · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Mnie osobiście najbardziej ujął punkt:

  „Nie wyróżniające się niczym na rynku (brak kontaktów, wartości dodanej).”

  Miałem wrażenie, że mi się nawet wyboldowało przez chwilę 😉

  Pierwszy przykład z brzegu: setki biur rachunkowych, a w TOP 10 ciasno jak nie powiem gdzie. Czas zaoferować od siebie coś więcej, a nie tylko szukać firmy która wrzuci biuro do TOP 3. Bo i co z tego wierzchołka, gdy na stronie bida aż piszczy…?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Patryk · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Artykuł dobrze obrazuje obecną sytuacje, pozyskując mniejszych klientów sami musi zatroszczyć się o linki z social media. W przypadku w/w frazy może to być trudne i tutaj trzeba wykazać się sprytem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Konrad · Czerwiec 28, 2013 Reply

  Mimo wszystko nie należy zapominać o małych firmach, dla których strony są jedynie wizytówkami. Mówię oczywiście i micro i małych firmach.

  Jeżeli jesteś fachowcem, z krwi i kości i oczekujesz intelektualnych zmagań – pełna zgoda. Wymagający (lub przekonany) klient = przygoda.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 11. kmlody84 · Czerwiec 29, 2013 Reply

  Taa, zostawmy drobnych klientów na pastwę adwordsów :-)

  A ja wolę mieć 10 klientów po 300zł niż jednego za 3k. Większa różnorodność, z reguły prostsze frazy, krótsza droga decyzyjna przy zmianach na stronie (często przy większych stronach nie da się prawie nic ze stroną zrobić, a jest tragiczna pod kątem SEO…ale za to piękna dla szefa), dywersyfikacja przychodu, gdyby klientowi „się odwidziało”, albo przestał płacić.

  Już nie przesadzajmy z tym wpływem social media na np. zakład pogrzebowy (chociaż google by pewnie sugerowało i bloga i profil na FB,G+:-)). SEO pod proste, lokalne frazy zawsze będzie potrzebne.

  Tak więc, kto chce rezygnować niech rezygnuje, inni chętnie skorzystają :-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Wojciech Skąpski · Czerwiec 29, 2013 Reply

   Ja mam inny sposob na mini klientow 😉

   Nie chodzi w sumie o social media, tylko o sam fakt zaangazowania, wsparcia i mozliwosci manewrow. Natomiast jest tak jak mowisz – Kazdy ma swoj wybor.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
 12. Mariusz Kołacz · Czerwiec 29, 2013 Reply

  „A ja wolę mieć 10 klientów po 300zł niż jednego za 3k.”

  @kmlody84, niezłe, 10 razy więcej roboty a ta sama kasa. Ja wolę mieć jednego klienta co wyłoży 3k, wtedy mogę się skupić na jednym serwisie i zaplanować większą kampanię wliczając w nią CM.

  Ps. Już ja widzę jak po tym wpisie zaczniecie wypowiadać umowy, niezła ściema.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 13. Patryk · Czerwiec 30, 2013 Reply

  Mariusz Kołacz w praktyce z klientem na 3k trzeba się więcej napracować niż z 10 za 300 zł. No chyba, że ktoś wyceni to samo za 10 razy więcej i ktoś to kupi :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Hicarian · Lipiec 4, 2013 Reply

  Dobre podsumowanie „myślenia” większości firm polskich, na temat pozycjonowania. Na nieszczęście, tak jest Wojtku i szczerze to wątpie czy podejście w tej kwestii się u nich zmieni. Pozycjonowanie, choć nie lubię tego słowa, raczej optymalizacja się zmienia, ale świadomość klientów cały czas jest sprzed Pingwina z 2012 r. Pozdrawiam Kamil Kondel

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 15. Paweł Rabinek · Lipiec 5, 2013 Reply

  Bardzo ciekawy artykuł i cieszę się, że ktoś o tym napisał.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 16. Przemysław · Lipiec 30, 2013 Reply

  Wysokie pozycje w Google powinny być wynikiem szerzej zakrojonych działań, przede wszystkim optymalizacji i pojawianiu się w brandu w tak wielu lokalizacjach w sieci, jak tylko się da. Robienie z marszu konkretnych fraz jest obecnie podejściem od d**y strony.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 17. Dariusz Romanowski · Sierpień 31, 2013 Reply

  Wyedukowany klient to dobry klient:) Mam na myśli wiedzę klienta nt. seo. Wiele osób nie ma nawet pojęcia nt. tej formy reklamy. Jest ich chyba więcej niż tych, którzy się zrazili do seo – mam takie wrażenia z mojego podwórka:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj swoją opinię