• facebook
 • google
 • linkedin
 • skype
 • twitter
 • rss
 • mail
Pracuj Zdalnie: Martynika

Pracuj Zdalnie: Martynika

Najpierw audyt, później kąpiel w morzu karaibskim. Raj na wyciągnięcie ręki.

 

Praca Specjalisty SEO bywa bardzo elastyczna, i zapewne wielu z nas może wykonywać (bądź już wykonuje) pracę zdalnie. Jako że pogoda, a także często poziom życia w Polsce nie jest zadowalający prezentuję pierwszy odcinek cyklu „Praca Zdalna na Martynice” – to owoc świeżości umysłu po urlopie.

 

MARTYNIKA

mapa-martynikiJedna z największych wysp Karaibów, położona w archipelagu wysp zawietrznych. Formalnie, leży na terenie Unii Europejskiej, ze względu na powiązanie z Francją (departament zamorski), podatki jednak są tutaj niższe a życie tańsze niż we Francji. Wyspa ma ok. 80 km w długości oraz ok. 30 km szerokości. Temperatury w ciągu roku wahają się między 25 a 34 stopni celsjusza.

Język urzędowy francuski
Stolica Fort-de-France
Powierzchnia całkowita 1128 km²
Liczba ludności (2006) 399 000
Jednostka monetarna euro (EUR, €)
Domena internetowa .mq

 

 

Specyfika życia

flaga-martynikiNa Martynice do życia niezbędne są dwie rzeczy: język francuski i samochód. Mieszkańcy wyspy (w 95% czarni) nie uznają języka angielskiego, natomiast sama budowa wyspy (górzysty teren i zawiłe drogi) ogranicza inne sposoby transportu (ciężko wybrać się gdzieś pieszo bądź rowerem). Jako że Martynika należy do Francji, wpływy kulturowe byłych kolonizatorów są znaczące, przez co na całej wyspie jest dosyć europejsko. Jeżeli ktoś dobrze czuje się we Francji, z pewnością tutaj również się przystosuje. Dużym plusem życia na Martynice jest dostępność cudownych krajobrazów i morze karaibskie na wyciągnięcie ręki. Wieczorna kąpiel w morzu, czy też spacery po pustych (naprawdę – pustych) plażach z pewnością zrekompensują zmiany algorytmów. Sama wyspa również obfituje w cudowne widoki: ogrody botaniczne, wodospady czy też klęska urodzaju w postaci cudownych roślin, palm, kolibrów i innych egzotycznych widoków.

To również doskonałe miejsce dla miłośników nurkowania oraz sportów wodnych. Dookoła mnóstwo spotów surferskich, wypożyczalni nart wodnych, motorówek, skuterów, a także kitesurfing i windfurfing.

 

Pani Problem!

… to po kreolsku „Nie ma problemu!”

 

Koszty utrzymania

Na Martynice jest taniej niż we Francji, jednak wciąż drożej niż w Polsce. Do życia wystarczy 5000 zł, natomiast moim zdaniem, przenosiny mają sens przy ok. 8000 zł miesięcznie.

Utrzymanie na miesiąc (1 os): 400 euro

Wynajem mieszkania: 400-800 euro

 

Przykładowe ceny nieruchomości*

Domek przy plaży, 3-pokojowy z widokiem na morze (Średni standard) -> Tutaj

St. Pierre, ~3600 zł / ms

Kupno: Mieszkanie 2-pokojowe, 60 m2 (Średni Standard)

Fort de France, ~360.000 zł

 

* Podane ceny przy wynajmie są mocno zawyżone z racji tego, że większość mieszkań do wynajęcia jest na wakacje. Przy dłuższych terminach i poszukiwaniu mieszkań do życia,  a nie na wakacje można znaleźć o wiele tańsze stancje.

Orientacyjne ceny produktów

 • Obiad w zwykłej restauracji 12 euro / os.
 • Obiad  w dobrze sytuowanej restauracji 20-25 euro / os.
 • Bagietka 1-1,50 euro
 • Mleko 1 euro
 • Woda (1,5 l) 1,2 euro
 • Ziemniaki (1kg) 0,70 euro
 • Jabłka (1kg) 1,50 euro
 • Dania mrożone 3-4 euro
 • Papierosy 7 euro
 • Rum 0,5l – 5 euro
 • Internet (6 mbs) 30 euro/ms

 

Warunki wizowe

Działają na tych zasadach co wizy długiego pobytu we Francji. >> Strona www Ambasady Francuskiej

 

GALERIA

 

Osobiście dla mnie język francuski jest granicą nie do przeskoczenia, lecz gdybym go znał/poznał choć podstawy, chętnie pomieszkałbym na tej karaibskiej wyspie rok lub dłużej. Życie toczy się tutaj powoli, i nie czuć swądu kariery i konkurencji na plecach. A jak strona spadnie… to trudno! Gdy słońce świeci w zenicie człowiek trochę wrzuca na luz. A co wy sądzicie o przeprowadzce na Martynikę? Warto zamienić zimę w lato, znajome na nieznane? Wpisujcie też kraje, które warto opisać, będę robił rozeznania i prezentował po kolei.

 

W następnym odcinku: Pracuj zdalnie, Saint Lucia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Pracuj Zdalnie: Martynika, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someone

Wojciech Skąpski

Wojciech Skąpski - specjalista SEO w Money.pl. Właściciel serwisów internetowych oraz entuzjasta marketingu internetowego, w szczególności Inbound Marketing. Zwolennik metod SEO powiązanych z content marketingiem. Prywatnie, pasjonat pokera, podróży oraz sportu.

5 Komentarzy

 1. Tebim · Październik 4, 2013 Reply

  Na wpis wpadłem dość przypadkowo. Pomimo jesieni, pozdrawiam z gorącego Costa Blanka! W tym roku, sam zdecydowałem się na podobną inicjatywę, wybywając z kraju na ok 40 dni. Wszystkim tym, którzy mają taką możliwość zdecydowanie ją polecam, świetna sprawa! :) Wbrew pozorom, wszystko można pogodzić, chociaż momentami nie jest lekko :-)

  To nie tylko wakacje i nie tylko praca, to dosłownie „owoc świeżości umysłu” :)

  pozdrowienia,

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Tomek Serafin · Październik 5, 2013 Reply

  Tego typu wpisy dotychczas czytywałem jedynie na blogach poświęconych pokerowi 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Patryk · Październik 11, 2013 Reply

  Cały czas myślę o zmianie miejsca zamieszkania pod kątem ładnej pogody i dobrych dróg na których mógłbym jak najdłużej jeździć rowerem. Wiadomo, że w Polsce w listopadzie zaczyna się robić naprawdę zimni i nieprzyjemnie. Tak do kwietnia (a w tym roku było dłużej). Ale prócz myślenia i może kiedyś to zrobię wątpię by był to dobry pomysł :) Znajomi, rodzina, kontakty zawodowe to jednak się liczy i nie wyobrażam sobie realizować się na dłuższą metę z tak egzotycznego miejsca (kultura i język).

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Filip · Listopad 15, 2013 Reply

  Nice. Pytanie jak z Martyniki windykuje się kasę w Polsce:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. LUZ · Grudzień 15, 2013 Reply

  Ciekawy pomysł.
  Zarówno do wykorzystania dla przepracowanych, jak też dla pracujących zdalnie. Dla tej drugiej grupy, może warto stworzyć specjalną stronę z praktycznymi poradami tanich przelotów, tak jak powyżej kosztów utrzymania i sposobów wyszukiwania tanich mieszkań?

  P.S. Zdaje się, że przeoczyłem przy ponownym czytaniu powyższy „czerwony link – tutaj” wskazujący na stronę długoterminowego wynajmu mieszkania, czyli mamy prawie całe kompendium wiedzy.

  Gratuluję pomysłu i z zaciekawieniem czekam na kolejne artykuły :)

  Pozdrawiam z Lublina

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj swoją opinię